Získejte Xubuntu

Xubuntu je snadné stáhnout i nainstalovat. Na této stránce najdete odkazy na soubory s příponou ISO, což jsou obrazy disku CD. Jeden z nich si vyberte a stáhněte si jej do svého počítače (má kolem 700 MB, což je velikost jednoho CD). Xubuntu je možné spustit a pracovat v něm, aniž by bylo potřeba cokoliv na váš počítač instalovat.

Xubuntu 18.04 'Bionic Beaver'

Xubuntu 18.04 je nejnovější vydání Xubuntu (z dubna 2018). Jde o doporučené vydání pro většinu zájemců. Pro majitele starších verzí Xubuntu je určen návod k přechodu (viz aktualizace Xubuntu).
Systémové požadavky: 512 MB RAM, 6,1 GB místa na disku.

Určeno pro všechny běžné počítače na architekturách Intel a AMD (tuto verzi také z důvodů její větší rozšířenosti doporučujeme začínajícím uživatelům).

Určeno pro moderní počítače s podporou 64bit instrukcí (prakticky všechny mladší 5let, všechny procesory AMD a vícejádrové Intel mimo Intel Core /Yoanah/, Dual-Core Xeon LV /Sossaman/ a Intel Atom Zxxx a N2xx).

Další možnosti

Další možnosti stažení instalačních CD Xubuntu, včetně stažení starších verzí Xubuntu, AlternateCD a stažení přes BitTorrent naleznete zde.

Více informací o jednotlivých druzích instalačních CD Xubuntu a alternativní odkazy na stažení naleznete na stránce Vydání.

Spuštění a instalace Xubuntu

Xubuntu je distribuováno jako soubor ISO, což je obraz disku CD. Návod na vypálení CD naleznete na stránce Jak vypálit ISO. Vypálené CD nechte ve své CD/DVD mechanice a restartujte počítač. Hned po restartu by se vám měla zobrazit tabulka s možností spustit systém Xubuntu (pokud se nezobrazí, čtěte Zavedení systému z CD). Nemusíte mít strach o svůj současný operační systém, v klidu si Xubuntu vyzkoušejte, vašich dat se ani nedotkne. Jestliže se vám Xubuntu po vyzkoušení zalíbí, navštivte stránku Instalace pro podrobného průvodce instalací Ubuntu. Pokud byste měli problémy se spuštěním nebo instalací Xubuntu, konzultujte stránku FAQ/Instalace.

Spuštění a instalace Xubuntu z USB flash disku

Xubuntu je distribuováno jako soubor ISO, což je obrazu disku CD, je jej ale možné použít také pro instalaci přes flash disk. Podívejte se na stránku Instalace/z flash disku jak máte postupovat. Flash disk nechejte v počítači a restartujte počítač. Hned po restartu by se Vám měla zobrazit tabulka s možností spustit systém Xubuntu (pokud se nezobrazí, čtěte Zavedení systému z CD). Nemusíte mít strach o svůj současný operační systém, v klidu si Ubuntu vyzkoušejte, vašich dat se ani nedotkne. Jestliže se vám Ubuntu po vyzkoušení zalíbí, navštivte stránku Instalace pro podrobného průvodce instalací Ubuntu. Pokud byste měli problémy se spuštěním nebo instalací Ubuntu, konzultujte stránku FAQ/Instalace.